HomeWwwRadek Jaroš – osobní stránky českého horolezce

Radek Jaroš – osobní stránky českého horolezce

Hory shora, to je titul jedné z knih z pera Radka Jaroše, nejúspěšnějšího českého horolezce. Hory v kostce, tak by mohl znít podtitul jeho osobních stránek, kde se zájemce dozví nejen základní informace o Radkovi, ale zejména se s ním může znovu zprostředkovaně vydat na jeho expedice do nejvyšších pohoří světa, kterými jsou Himaláje a Karakoram. Je to svět, který je pro řadu z nás jen obtížně dosažitelný, a to nejen pro svou vzdálenost, ale zejména nároky na fyzickou kondici a celkovou tělesnou odolnost, zvlášť pokud se jedná o nejvyšší vrcholy světa s nadmořskou výškou nad 8 000 m.  
kvíz – ruce řešitele a podklady
Radek Jaroš, který se narodil v Novém městě na Moravě 29. 4. 1964, je tím nejzasvěcenějším průvodcem po velehorách – před pěti lety, tedy v roce 2014, zdolal vrchol K2, druhé nejvyšší hory světa, úspěšně se z této expedice vrátil a stal se tak prvním Čechem, který bez pomoci výškových nosičů a kyslíkového přístroje zdolal všech 14 osmitisícových vrcholů a dosáhl tak tzv. Koruny Himaláje.
horolezci při výstupu
Před ním se to dosud podařilo jen 14 horolezcům z různých zemí světa. První Radkovou zdolanou osmitisícovkou byl Mount Everest při jeho druhém pokusu v roce 1998, další zdolal v tomto pořadí (názvy jsou uváděny v anglické verzi): Kanchenjunga (2002), Broad Peak (2003), Cho Oyu (2004), Shishapangma (2004), Nanga Parbat (2005), Dhaulagiri (2008), Makalu (2008), Manaslu (2009), Gasherbrum II (2010), Gasherbrum I (2010), Lhotse (2011), Annapurna (2012) a již zmiňovaná K2 (2014).
Aktuálním projektem, jehož završení se přibližuje, je zdolání tzv. Koruny světa, tedy dosažení nejvyšších vrcholů všech světadílů. I tomuto cíli jsou stránky věnovány, návštěvníci se mohou seznámit jak s expedicemi, které již úspěšně proběhly, tak také s aktuálně probíhající výpravou na Kilimanadžáro (Kilimanjaro), které je se svou výškou 5 895 m nejvyšší horou Afriky.
Himaláje - Everest
V případě úspěchu této expedice bude Radkovi zbývat pouze jeden vrchol, a to Puncak Jaya (4 884 m), nejvyšší hora Oceánie.
Stránky vedle Radkova blogu a přehledu jeho přednášek nabízejí také eshop, na němž je možno vybrat si např. některou z jeho knih psaných formou kronik, DVD o expedicích, kalendáře s fotografiemi z celého světa, ale např. i unikátní deskovou hru K2.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
Posted in Www