HomeSpolečnostProblémy, které trápí dnešní společnost

Problémy, které trápí dnešní společnost

Kdybyste se dnes zeptali kohokoliv na to, jaké problémy ho nejvíce trápí, bylo by to zřejmě zdražování, migrace, dnešní politická scéna a podobně. Toto vše jsou samozřejmě věci, které je potřeba řešit, a to řešit konstruktivně a především bez emocí. Ani jedno však podle mne není tím největším problémem.
 svět v dlani
Tím hlavním problémem u nás je v dnešní době populismus. Používají ho nejen politici, ale i média. Jejich cílem je získat voliče/diváky na svou stranu. Klasickou taktikou je zveličování určitých problémů a kladení důrazu na emoce místo na konstruktivní debatu a nalezení řešení. Populističtí politici také často ve svém volebním programu dávají sliby, které nemohou splnit, a to i z důvodu, že ani po zvolení k tomu nebudou mít pravomoci. Příkladem může být otázka přijetí Eura v prezidentských volbách, ač funkce prezidenta je především reprezentativní a o přijetí či nepřijetí Eura nerozhoduje.
 
Populisté nejčastěji útočí na základní lidské pudy, tedy pud sebezáchovy a rodičovský. To vidíme v kampaních s hesly typu „Bezpečnější svět pro naše děti“. Nutno je ale se zamyslet. Opravdu? Funkční období trvá dle funkce 4-6 let. Pro naše děti toho tedy už moc neudělá.
 
Důvodem je hlavně to, že politici obvykle preferují krátkodobé cíle před dlouhodobými. Je to z jednoho prostého důvodu: aby byly výsledky viditelné ještě během jeho funkčního období. Tím budou moci ukázat, že „něco“ udělali, a získat tak bod v dalších volbách. Potíž je, že většina dnešních problémů, jako je globální změna klimatu, kůrovcová kalamita, migrační krize a další, vyžaduje dlouhodobější strategie, které začnou nést ovoce až za delší dobu, na což se nikomu nechce čekat. Ani politikovi, ani voličům, kteří získají pocit, že „to, co ten politik prosadil, nefunguje.“ Není proto divu, že k dlouhodobějším opatřením se sahá až jako k poslední možnosti.
 
To ilustruje další dnešní problém. Zvykli jsme si mít všechno hned, nechceme na nic čekat. Chceme
 nějakou věc? Zajedeme pro ni do obchodu, koneckonců mají otevřeno i v neděli. Nemáme na to dost peněz? Nevadí, stačí si půjčit. Co na tom, že na úrocích zaplatíme téměř ještě jednou tolik, kolik jsme si půjčili. Hlavní je, že si pro vysněnou věc můžeme jet hned, zvlášť když to ještě mají v akci.
 
A to je škoda. Tím, že jsme se odnaučili čekat, se pomyslně v našich očích hodnota té věci snižuje. Už to není něco, na co jsme šetřili spoustu let a koupili si po dlouhém přemýšlení, ale věc, pro kterou jsme se v okamžiku rozhodli a hned jsme pro ni jeli. Na jablka už nemusíme čekat do podzimu a chodit denně pozorovat naši jabloň, zda dobře roste, nebo se na ní neobjevili škůdci. Nyní si prostě zajdeme do obchodu a vybereme si ze spousty odrůd tu, která nám chutná nejvíce, a to v kterékoliv roční době.
 různobarevné lidské siluety
Jako každý problém i tyto mají řešení. Je to nepřemýšlet pouze v krátkodobých ziscích a při sledování televize či politických debat se oprostit od emocí a použít místo toho chladnou logiku. A také procvičovat trpělivost. A to může udělat každý z nás.