HomeEkonomikaJíst se musí

Jíst se musí

Tak prý naše ministerstvo zemědělství chystá novelu zákona o významné tržní síle, která je právě v připomínkovém řízení a měla by vstoupit v platnost od roku 2021. A jak už tomu tak bývá, prý na ni jako obvykle doplatí především obyčejní lidé.
ovoce v supermarketu

Podle této novely by se prý měly zrušit slevové akce na vybrané zboží ve velkých obchodních řetězcích. Obchodníci, kteří mají tržby vyšší než pět miliard korun, by tak nesměli uzavírat podezřelé dohody s výrobci a dodavateli a nabízet některé zboží za akční ceny. Protože to mimo jiné poškozuje i české výrobce, kteří nedokážou soupeřit s modernější konkurencí.

Co to znamená v praxi? Pokud k tomu dojde, skončí různé slevy. Na což podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáše Prouzy doplatí zejména chudší vrstvy české společnosti, například důchodci, kteří jsou nejednou na slevách bytostně závislí. A aby to nebylo málo, má se tak stát právě v roce 2021, kdy se očekává stagnace české ekonomiky a s tím spojené finanční problémy lidí, kterým začnou chybět peníze.

A doplatí prý na to nejen chudí lidé. Obchodníci a jejich dodavatelé si kvůli tomu zákazu nebudou moci cenově konkurovat, což negativně ovlivní tržní hospodářství, stojící právě na konkurenci. Když se nebudou moci dohodnout dodavatelé a obchodníci o množstevních slevách nebo rozvozu výrobků na prodejny, když se nebudou moci dělit o náklady na reklamu a marketing, budou citelně poškozena jejich práva.
cukrářské zboží

Ale hlavně se to má dotknout zákazníků. Protože ti prý loni nakoupili 56 % z veškerého prodaného rychloobrátkového zboží právě v akci. A pokud jim bude tato možnost upřena, kdo ví, kolik a čeho si budou moci dovolit nakoupit pak.

Pan prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky se tak pustil do boje za práva našich chudých. Je proti rušení prodejních akcí, aby se tito lidé měli lépe. Čímž je tak trochu i Jánošík. Protože je jasné, že ani obchodník zadarmo nehrabe. A co je přehnaně levné v akci, to se musí vykompenzovat předražením jinde. Takže chce, aby se i nadále bohatým bralo a chudým dávalo. Akčně.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup