HomeVědaJak víme, že Země není plochá

Jak víme, že Země není plochá

Již od mala se učíme, že naše planeta má tvar koule, která je na pólech poněkud zploštělá. Jedná se o obecně přijímaný model, o kterém již prakticky nikdo nepochybuje. Ovšem i tak se najde skupina lidí, která tuto skutečnost zpochybňuje.

 

Ti věří tomu, že naše Země je plochá, případně dokonce i že vesmír neexistuje. Hvězdy a planety jsou jen světla, která jsou na oné klenbě zavěšená. Argumentují tím, že nemůžeme skutečně vědět, že jsou tak daleko, a že naše oči nás přece neklamou – když se podíváme na horizont, žádné zakřivení přece nevidíme.

 

pohled na Zemi z vesmíru

 

To ovšem není ani zdaleka tak pádný důkaz, jak si mohou někteří myslet. Co naprosté většině z těchto lidí nedochází je fakt, jak velká naše planeta je v porovnání s námi. Není tedy divu, že se nám z této výšky zdá, že se pohybujeme po rovině.

 

Jako další problém prezentují fakt, že voda se vždy usazuje v rovině. Pokud tedy žijeme na kouli, proč není všechna na jižní polokouli? A proč případně nesteče dolů? Co jí zde drží?

 

zdání ploché Země

 

Odpověď zní, že gravitace. Voda se totiž neshromažďuje v tom, co nazýváme směr „dolů“, nýbrž okolo gravitačního centra. Tím je v našem případě zemské jádro. K němu je přitahována a k němu se také snaží dostat. Stejný princip koneckonců způsobuje i to, že neodletíme do vesmíru.

 

Velmi oblíbeným argumentem je také to, že navzdory vysoké rychlosti, kterou se pohybujeme okolo Slunce i okolo vlastní osy, necítíme žádný tlak. Neuvědomují si přitom, že se jedná o stejný princip, díky kterému se můžeme bez problému postavit například v rychle jedoucím autě či v letadle – pokud se pohybujeme konstantní rychlostí, pohyb nevnímáme.

 

Z výše uvedeného vyplývá, že důkazy, které zastánci ploché Země prezentují, při střetu s realitou neobstojí. Pokud o tvaru Země pochybujete, je mnohem lepší si vše ověřit z oficiálních zdrojů, případně provést některé vlastní experimenty. Rozhodně tím neprohloupíte.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup