HomeŽenaSpisovatelka Karin Lednická

Spisovatelka Karin Lednická

Karin Lednická, jedna z našich nejúspěšnějších spisovatelek, překladatelek a nakladatelek se narodila v roce 1969 na severní Moravě. V Karviné. Dětství prožívala v Havířově, kde navštěvovala místní základní devítiletou školu. A protože se po absolvování gymnázia nedostala na vysněný obor knihovnictví a žurnalistiky, začala pracovat na různých pozicích v ostravských průmyslových podnicích. Touha po psaní a literární činnosti ji neopustila a svou žurnalistickou tvorbou přispívala svými články do regionálního tisku. Začátkem devadesátých let vystudovala v Londýně anglickou historii a angličtinu. Kde se zdokonalila v jazyce natolik, že jí to umožnilo pracovat na překladech detektivních románů. V roce 1997 založila nakladatelství Domino. Po dvanácti letech dochází k jeho prodeji společností Albatros Media. O rok později vydává historickou knihu Šikmý kostel. Jako první publikaci vlastního nakladatelství Bílá vrána. Už v roce 2021 je kniha oceněna Cenou ÚSTR za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin.

Literární tvorba

Román Šikmý kostel jeho autorka původně zamýšlela napsat jen jako povídku. Vzhledem k ohromnému množství historického materiálu, které se jí podařilo o tomto kraji shromáždit, nakonec vyjde trilogie. Dva díly už nadšení čtenáři přečetli a netrpělivě je očekáváno vydání třetího dílu. Autorka děj knih zasadila do tří časových úseků. První díl trilogie se odehrává v letech 1894 – 1920,  druhý 1921 – 1945 a konec třetího je naplánován na rok 1960. Na osudu  několika rodin je vykresleno jen to, co skutečně v rozpětí těchto let stalo. Autorka vychází ze záznamů kronik a archivních zápisů, které se dochovaly.

Kniha roku

Příběh začíná v roce, kdy na Karvinsku došlo k největšímu důlnímu neštěstí, které poznamenalo osudy mnoha rodin. To se psal rok 1894. Karin Lednické se podaří hned na prvních stránkách prvního dílu strhnout čtenáře do příběhů jednotlivých postav. Které jsou z dnešního pohledu až nepochopitelné. Kolik toho museli obyvatelé česko-polského pomezí zvládnout. A jaké životní břemena nesli na svých zádech. Úleva pro hlavní postavy románu však nepřijde ani v dílu druhém. Těžká válečná léta poznamenají životy všech. Utrpení se nevyhne žádné z postav, které provázejí čtenáře už od počátku. Dobu vydání třetího dílu nelze podle autorky určit. Tento druh tvůrčí práce potřebuje dozrát. Kniha Šikmý kostel byla v minulém roce vyhlášena Knihou roku.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup