Kdo chodí na hory, dobře ví jak chutná každý gram v batohu navíc. Proto se postupem času vybavuje lehčím materiálem. Lehčí batoh, lehčí stan, spacák karimatka. Vychytaná příprava jídla. Jak získává zkušenosti, váha batohu jde dolů. A to podstatně. Také člověk zjistí, které věci jsou pro pobyt v přírodě nebytné a bez kterých se, za určitého ustoupení vlastním pohodlí, docela v pohodě obejde.
Jedna z věcí, bez které se ale neobejdete, je voda. Vodu budete potřebovat na přípravu jídla. Voda vám samozřejmě poslouží k zahnání žízně. Dehydratace oslabuje a správně udržovaný pitný režim je základem dobré pohody při pochodu. Vodu také potřebujete k přípravě jídla. Jako zkušený turista máte veškerou stravu dehydrovanou, a bez vody je tedy nepoživatelná. Vodu samozřejmě potřebujete i na svou základní hygienu, i když ta se na horách často omezí jen na vypláchnutí úst po čištění zubů. Na horách zkrátka vodu potřebujete, i když ji nespotřebujete tolik jako v běžném životě. Proč o tom píšu. Voda přece není žádný problém, je v každém obchodě, stačí si ji koupit a zabalit do batohu.
Pokud vás tohle napadlo, nikdy jste na horách nešel víc než pár kilometrů v rámci procházky. Protože kdyby tomu bylo jinak, určitě byste měl před očima váhu. Váhu vody. Každá láhev balené vody váží kilo a půl. A ručím vám za to, že si s jedním balením nevystačíte.
Jak to tedy řešit? Plánováním. Než se vydáte na túru, je dobré si dobře prostudovat mapy oblasti, do které vyrážíte. Naštěstí žijeme v oblasti, která i přes rostoucí sucho je posetá různými prameny, potoky či říčkami. Tam všude je voda. Takže na pochod si zabalíme do batohu půllitrovou láhev na vodu. Tu si včas doplňujeme, kdykoliv narazíme na pramen. Nesmí nám být líto, za pramenem kousek sejít z cesty. Před nocováním si pak vodu na tábořiště doneseme ve speciálním vaku. Bávají na tři i pět litrů a prázdné neváží skoro nic. Na nocoviště si tedy doneseme dostatek vody z nejbližšího pramenu. Samozřejmě nocoviště vybereme v jeho blízkosti.