HomeSportNejlepší fotbalový brankáři

Nejlepší fotbalový brankáři

PETER SHILTON
Peter Shilton byl anglickým brankářem, který svou velice dlouhou a bohatou kariéru odstartoval v Leicesteru. V prvním týmu debutoval již jako šestnáctiletý a měl velké štěstí, protože tou dobou byl jedničkou Lišek již zmíněný Gordon Banks. Ten v něm viděl velký talent, o čemž se také zmínil vedení klubu, a tak když anglický velikán odcházel do Stoke, Leicesteru to zase tolik vadit nemuselo. V Leicesteru strávil dlouhých 11 let, během kterých dokonce vstřelil proti Southamptonu branku a vydal se po stopách svého velkého učitele. Banks totiž v roce 73 odešel zkusit štěstí do USA a právě Shilton jej nahradil ve Stoke City. Přestupoval za 325 tisíc liber a stal se nejdražším gólmanem všech dob. To však ani zdaleka nebyla jeho poslední štace, když během kariéry vystřídal jedenáct klubů. Kariéru končil ve 48 letech, v reprezentaci odchytal 125 zápasů, byl zvolen desetkrát hráčem sezony anglické ligy a dodnes je se svým velkým učitelem Banksem považován za nejlepšího anglického brankáře všech dob.
anonymní fotbalista
PETER SCHMEICHEL
Tento dánský obr byl pravděpodobně nejlepším gólmanem devadesátých let. Byl snadno rozpoznatelný díky svým rozměrům. Měřil přes 190 cm a vážil téměř 100 kg. Byl také známý tím, že mu museli vyrábět speciální dresy s velikostí XXXL. Dlouhou dobu působil v domácí lize, kde oblékal dresy Hvidovre a Brondby Kodaň. Schmeichel již tam ukazoval jak je skvělým gólmanem, a tak bylo trochu záhadou, že po něm dlouhou dobu nesáhl věhlasnější celek. Stalo se tak až v roce 1991, kdy jej do Manchesteru United přivedl za 500 tisíc liber Sir Alex Ferguson.
fotbalový brankář
Schmeichela tento přestup katapultoval do nejvyšších pater fotbalu. V roce 1992 pomohl dánské reprezentaci k senzačním titulům mistrů Evropy. S Red Devils získal pět ligových titulů a byl členem týmu, který v roce 1999 získal slavný Treble. V tomto roce se však s United rozloučil a vyzkoušel ještě angažmá ve Sportingu Lisabon, Aston Ville a konkurenčním Manchesteru City.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup