HomeKdo maže, ten nejen dobře jede

Kdo maže, ten nejen dobře jede

Spousta věcí je tak nějak z lidského hlediska přehlížena. Pak se není čemu divit, když zjistíte, že vám vržou doma dveře, že řetěz na kole je zrezivělý apod. Spoustu elementů nejen v domácnosti je do značné míry revidováno v rámci péče a údržby. Není divu, že pak tomu úměrně odpovídá životnost výrobku a stav i efektivita. I zde platí, že nejdůležitější je prevence. Jak jste na tom s adekvátní údržbou?
kolo za městem

Kolo aneb co je čisté, je funkční

Dle jedné z pravd se o kolu tvrdí, že co je čisté, to není rozbité. Kdo z vás provede údržbu kola po každé jízdě? V rámci návratu z delšího výletu by mělo být samozřejmostí. Jenže po návratu domů je upřednostněn odpočinek a důležitá údržba je odložena na později, až je zcela tak nějak opomenuta. Přitom se jedná o zásadní věc i v rámci bezpečné jízdy.

Je třeba si uvědomit, že i jen pouhá uschlá hlína na kole neumožní celkovou kontrolu kola po vizuální stránce, ale dokonce může způsobit i různé zadrhávání jakékoliv pohyblivé části kola. Co se týče rámu, řídítek i sedla postačí voda a hadr v rámci údržby. Zaměřit je třeba se na převodový mechanismus a již zmiňovaný řetěz. Nezapomínejte řetěz řádně promazat zevnitř, stejně tak i zuby pastorků a převodníků, rovněž i vodící kolečka přehazovačky. Také by tam zároveň neměla být usazena mazlavá vrstva oleje i prachu. Chod musí být tichý. Nezapomínejte po určitém množství najetých kilometrů řetěz zcela vyměnit.

Dveře aneb i ony potřebují péči

Dveře většinou dostanou péči, až když drhnou či nejen při zavírání vrzají a vydávají tak nepříjemný zvuk. Dobré na promazání, a to se týká nejen dveří, je volba správného produktu
dům číslo 743
Také je známo, že v zimním období většinou u vchodových dveří je změna tvaru, která je způsobena kondenzační vlhkostí. Tento problém se projeví špatným zavíráním. Stejný problém a to rovněž díky vlhkosti vyvstává často i u dveří do koupelny. Lze řešit obroušením potřebné třecí plochy, aby docházelo k bezproblémovému zavírání dveří.

Svízel může nastat a být způsobena i zárubní u dveří, neboť může být nedostatečné připevnění ke stěně. Zde je ideální vyvrtat skrz zárubně otvory do zdi, je třeba, aby byly hlubší. Do nich se poté jen vloží hmoždinky a za pomoci dlouhých šroubů se zárubně přišroubují a jemně pak dotáhnou. Je lepší pracovat pomaleji, aby nebyly šrouby příliš utaženy a nedošlo spíše k většímu problému, než k jeho vyřešení.

K mazání se používají vhodné oleje, které jsou efektivní a hodí se pro využití nejen na dveřní panty, vrzající dveře, zatuhlé zámky, ale i v rámci promazání šicího stroje, či běžeckého elektrického pásu apod. Lze je využít i k promazání kolečkových bruslí či rybářského náčiní.

Posted in Nezařazené